מאמרים
 וכתבות
 טיפות

השמנה בקרב ילדים, השלכות בריאותיות והטיפול המומלץ

השמנת ילדים היא תופעה ההולכת ומתרחבת בשנים האחרונות עם השלכות רבות מהפן הבריאותי וגם מהפן הנפשי/חברתי.
הטיפול בהשמנת ילדים הוא מורכב וקשה, ולכן חשוב לטפל בבעיה בגיל צעירככל שניתן.
בשלושים השנים האחרונות נראית בעולם המערבי מגמת עלייה בשכיחות ההשמנהבקרב מבוגריםוילדים. שיעור ההשמנה במבוגרים הוא כ- 30 אחוזים ובילדים כ- 25 אחוזים. הסיבות לכך הן, כנראה, שילוב של תזונה עשירה בקלוריות ומיעוט בהוצאה קלורית, כתוצאה מחוסר בפעילות גופנית, עקב התפתחות העידן המודרני – עידן הישיבה והניידות המוטורית. הצלחה בטיפול בהשמנת ילדים תאפשרלמנוע מחלות רבות בהמשך החיים.
הסיכון היחסי של ילד שמן להיהפך למבוגרשמן הוא פי 6-7 לעומת ילד רזה. הצלחה בטיפול בהשמנת ילדים תמנע את הפיכתםלמבוגרים הסובלים מהשמנה, ובכך תקטין את הסיכון לתחלואה ותמותה הקשורות בהשמנה.

השמנה עשויה לגרום לסיבוכים רבים ובהם בעיות אורתופדיות כמו כאבי ברכיים, בעיות נשימה בזמן השינה עדלהפסקת נשימה, הפרעות בהורמונים (אנדוקריניות), סוכרת, יתר כולסטרול ושומנים בדם, יתר לחץ דם ומחלות לב וכלי דם. אפשר שתגרום לשינויים הורמונאליים בקרב בנות, שעלוליםלגרום לפגיעה במחזור הווסת ולחלופין להופעתה בגיל צעיר ופגיעה בצמיחה לגובה. בנוסף ישנן ההפרעות בדימוי העצמי ובדימוי הגוף, וכן את כל הקשיים החברתיים הכרוכיםבהיות הילד שמן. השמנת ילדים מוגדרת לילד שמשקלו מעל 120% בעקומת המשקל המתאימהלגובהו, למינו ולגילו. מהגורמים להשמנה: הגורם הגנטי, הגורם התרבותי וגורמיםסביבתיים כגון אורח חיים, כמות השומן במזון, פעילות גופנית והתפקוד המשפחתי.

תוכנית הטיפול של "בשביל הכושר" מתמקדת בשינוי תזונתי, שינוי התנהגותי-קוגניטיבי, הגברת הפעילותהגופנית וגיוס ההורה לעזרה ולתמיכה בתהליך הירידה במשקל.
 
ההורה משמש תפקיד מאוד חשוב בתהליך שהילד עובר. למעשה מדובר בשניהם יחד, ללא התמקדות בילד עצמו כגורם הבעייתי. הילד רואה בהורה כמודל לחיקוי, הילד תלוי באספקת המזון שההורה רוכש לבית, הילד תלוי בבחירת המזון של ההורה, עד גיל מסוים שבו הילד נכנס לתמונה ומבקש פרטי מזון מסוימים. בד"כ עדיפות המזון מצד הילד באה במקביל להרגלי התזונה עליהם הוא גדל. כנ"ל לגבי הרגלי הפעילות הגופנית, אם ההורה איננו משלב פעילות גופנית באורח חייו, סביר שגם הילד לא ייחס לכך חשיבות רבה בהמשך חייו. מכאן ניתן להסיק שהצד החשוב בתהליך ואולי החשוב ביותר הוא השינוי באורח החיים של ההורה – שילוב של תזונה מאוזנת ובריאה, הפחתה במשקל במידת הצורך, שילוב של פעילות גופנית באורח החיים. את אותו התהליך שמומלץ לילד, על ההורה לעבור ולשמש כדוגמה. ככל שהתהליך מתחיל מוקדם יותר בילדות, קל יותר לשנות הרגלים פחות בריאים וההיפך, ככל שהילד גדל, מוטמעים בו המזונות המועדפים ושעות הצפייה הרבות מול המחשב והטלוויזיה שעליהן קשה לו לוותר. כחלק מתהליך ההתבגרות של הילד, ישנו תהליך של התמרדות. אם ההורה ידרוש מהילד לאכול מזון בריא יותר ולשלב פעילות גופנית כיוון שעליו (הילד) לטפל בבעיה – השמנה, הילד עשוי למרוד ולהתנגד להמלצות ההורה, ולכן מומלץ להתחיל את התהליך מוקדם ככל האפשר. דרך הטיפול המומלצת עבור השמנת ילדים היא טיפול בהרגלי התזונה של ההורים והילדים יחד. הצטרפות למסגרת משותפת שמכווינה לתזונה מאוזנת עם פעילות גופנית, הינה אחת מהדרכים המומלצות, בה ההורה והילד יכולים לצעוד יחדיו לעבר עתיד בריא יותר.

מאת: מורן לסקוב, דיאטן קליני (B.Sc) ומדריך כושר גופני, מתמחה בהרזיה בריאותית.


לדף הבית בתחום ילדים

מאמרים וכתבות נוספים בתחום:
      

תינוקות שחיית תינוקות