מאמרים
 וכתבות
 טיפות

חוגגים פורים בטוח לילדים

מדי שנה נפגעים בחג הפורים ילדים ובני נוער כתוצאה משימוש בחזיזים, בזיקוקים, בנפצים, בקפצונים ובשאר חומרי נפץ מאולתרים. מנתוני ארגון 'בטרם' לבטיחות ילדים עולה, כי בחג הפורים נרשמת עלייה של פי 3.5 בפניות למיון בגין כוויות, בהשוואה לשאר ימות השנה.

ממאגר נתוני 'בטרם' המתעד את תרחיש הפגיעה, סוג הפגיעה, איברים שנפגעו ועוד, עולה כי הפגיעה השכיחה היא כווייה בידיים, בפנים, בצוואר או בירכיים. כוויות בדרגה שתיים ושלוש.

 

אורלי סילבינגר, מנכ"ל ארגון 'בטרם' לבטיחות ילדים מסבירה: "תרחיש הפגיעה השכיח הוא, התפוצצות הקפצונים או החזיזים בכיס המכנסיים, כתוצאה ממגע כף היד וחיכוכם. גם הפיקות הרגילות, הנראות לנו תמימות יחסית, הן חומר נפץ שעלול לסכן חיים".

 

ארגון 'בטרם' לבטיחות ילדים מפרסם כללי בטיחות לקראת חג הפורים וקורא לרשויות המקומיות להגביר את אכיפת חוק העזר האוסר על מכירת צעצועים מסוכנים :

·        אסור להשתמש בכלי ירייה או אקדחים הדומים לכלי נשק אמיתי.

  • אסור להשתמש בכל סוגי הזיקוקים, החזיזים, הטילים, כדורי נפץ ואבקות שריפה.
  • אין לאחסן קפצונים בכיס המכנסיים, אלא באריזתם המקורית או בתיק.
  • צעצועים מותרים לשימוש: קני נשיפה, קפצונים/פיקות לאקדחים (מנייר או מפלסטיק), חזיזי 'שום' המוטחים בקרקע. 
  • כל צעצוע המותר בשיווק ובמכירה, חייב בסימון כחוק, עם הוראות אזהרה בעברית ובצורה ברורה: שם היבואן, שם היצרן, כתובת ברורה, אופן השימוש והגבלות גיל.

·        מוצר שנרכש אצל רוכל/סוחר בדוכן ברחוב שאינו מוכר, מסוכן ואין להשתמש בו.     

 

רוכשים תחפושת:

·        רוכשים תחפושת המאושרת על ידי מכון התקנים ומסומנת כחוק: בתווית הצמודה לתחפושת עם פרטי היצרן והיבואן, ועם הוראות אזהרה בעברית באופן ברור ובזו הלשון: "נבדק בהתאם לתקן הישראלי 562. הרחק מאש. כביסה מבטלת חסינות אש".

·        יש להעדיף תחפושת קצרה וצמודה על תחפושות בעלות שרוולים נפוחים וחצאיות רחבות שוליים, העלולות להתלקח בבואן במגע עם מקור אש, כמו נרות, תנורים וכו'..

·        בהכנת תחפושות ביתיות לא משתמשים בחומרים דליקים כמו צמר-גפן, נוצות ולא משתמשים בשרוכים ובחוטים ארוכים העלולים להיכרך סביב הצוואר.

·        ברכישת מסיכה – יש להימנע מרכישת מסיכה בעלת שרוכים וחוטים העלולים להיכרך על צוואר הילד; מוודאים כי פתחי העיניים שבמסכה רחבים דיים, כך ששדה הראיה לא יוגבל; מוודאים כי המסכה אינה צמודה לפניו של הילד, כך שיתאפשר לו לנשום באופן חופשי; השימוש במסכות לא מומלץ לילדים מתחת לגיל 8.

·        מנחים את הילד להוריד את התחפושות ואת האביזרים הנלווים (פאות, מסכות) בעת משחק במתקני שעשועים.

 

משלוח מנות:

במשלוח מנות המיועד לילדים עד גיל 5 שנים, אין לשים מאכלים העלולים לגרום להם לחנק, ביניהם: סוכריות, מסטיקים עגולים, אוזני המן במילוי אגוזים, בוטנים או שקדים.

 

 

מרכז טיפות וארגון 'בטרם' מאחלים לכם

חג פורים בטוח ושמח!

 

למידע נוסף ניתן לפנות למוקד מומחי 'בטרם': 03-9263111  או לאתר האינטרנט  www.beterem.org


לדף הבית בתחום ילדים

מאמרים וכתבות נוספים בתחום:
      

תינוקות שחיית תינוקות