מאמרים
 וכתבות
 טיפות

עלייה במשקל בתקופת ההריון

במשך שנים היה מקובל שעל כל אישה בהריון לעלות במשקל לפחות 9 ק"ג, במהלך ההיריון, כדי למנוע לידת עוברים שיסבלו מהאטה בגדילה. מחשבה זו נשענה על ממצאים ממלחמת העולם השנייה, לפיהם נשים באזורים באירופה, שחיו בתנאי רעב, ילדו תינוקות במשקלי לידה נמוכים. נמצא כי נשים אלו, שאכלו פחות מ - 1000 קלוריות ביום, ילדו עוברים הקטנים בכ- 450 עד 600 גרם ממשקלי לידה רגילים. מכאן התפתחה ההנחה שאישה צריכה לעלות במשקל כדי שהעובר יעלה במשקל.

 

בשנים האחרונות גדלה ההכרה כי העלייה הרצויה במשקל בתקופת ההריון, תלויה במשקל האישה לפני ההיריון. ההמלצות לעלייה במשקל בהריון מחולקות על פי אינדקס מסת הגוף של האישה, הלא הוא ה - BMI. לכן חשוב שכל אישה תדע מה הBMI  שלה, מידע שניתן למצוא בקלות במאגרי המידע באינטרנט, ע"י שימוש במחשבוני BMI  רבים ופשוטים.

 

הגדרות ה - BMI:

BMI  נמוך מ-20

נשים רזות מאוד

בגובה 1.65 מ' : משקל פחות מ 55 ק"ג

BMI בין 20-25

משקל גוף תקין

 

BMI בין 25-29

עודף משקל (Overweight)

בגובה 1.65 מ' משקל מעל 72 ק"ג

BMI גדול מ 30

השמנת יתר  ((Obesity

בגובה 1.65 מ'  משקל מעל 80 ק"ג, או בגובה 1.60 מ' משקל מעל 77 ק"ג

 

על מנת לדעת מה טווח העלייה המומלץ, ניתן להיעזר בהמלצות הרפואיות שהתפרסמו בשנים האחרונות. לפני כשנה יצאו המלצות של האיגוד האמריקאי לרפואה שחילק את העלייה הרצויה במשקל בהריון בצורה הבאה:

 

נשים רזות מאוד

12-18 ק"ג

נשים בעלות משקל תקין

11-16 ק"ג

נשים עם עודף משקל

7-11 ק"ג

נשים עם השמנת יתר

5-9 ק"ג

 

 

 

סמוך ליציאתן של המלצות אלו לאור התפרסם מחקר המציע תיקון לשינויים במשקל האישה בהריון. תיקון זה דוגל בשימוש בטווח רחב יותר ומציע את הטווחים הבאים לעליה במשקל בהריון:

 

נשים רזות מאוד

8-25 ק"ג

נשים בעלות משקל תקין

2-18 ק"ג

נשים עם עודף משקל

ירידה של 7 ק"ג עד הוספה של 12 ק"ג

נשים עם השמנת יתר

ירידה של 15 ק"ג עד הוספה של 2 ק"ג

 

 

חשוב להדגיש שנשים רזות צריכות לעלות במשקל במהלך ההיריון, אך בהחלט יש סטיות בנורמה. ברגע שאישה עונה על ההמלצות האלו אין לה סיבה לחשוש. מכיוון שכיום יש אפשרות לעקוב אחר התפתחות העובר באמצעות אולטראסאונד. נשים רזות מלכתחילה חייבות לשים לב שהן עולות לפחות שמונה ק"ג.

 

יש נשים בהריונותיהן הראשונים המודאגות עקב כך שבטנן אינן די בולטת, והן חוששות מעלייה מועטה מדי במשקל. יש לזכור כי נשים בעלות שרירי בטן מפותחים יכולות "להסתיר" את הבטן ההריונית במשך זמן רב יותר. לאחר ההיריון הראשון, שרירים אלו הולכים ונעשים רפויים, ובהריונות הבאים רואים את בלט ההיריון מוקדם יותר.

 

לגבי נשים הסובלות מעודף משקל או מהשמנת יתר, ישנה חשיבות רבה לעלייה מתונה עד ירידה במשקל בהריון על פי הטבלה. זאת לשם הפחתת הסיכון לסיבוכים במהלך ההיריון, וכן למניעת היוותרות תוספת המשקל לאחר הלידה. אין מניעה כי נשים אילו תשתתפנה בתוכניות דיאטה או ספורט מבוקרות לצורך אי עלייה במשקל או לצורך ירידה במשקל.

 

 

פרופ' ענתבי אייל

מומחה במיילדות וגניקולוגיה, מנהל חטיבת נשים ויולדות בברזילאי אשקלון.

מומחה באולטראסאונד מילדותי ,שקיפות עורפית, סקירת מערכות מוקדמת ומורחבת, הריון בסיכון וניקור מי שפיר.

 

להתייעצות ולקביעת תורים: ענבר 054-7760270

http://www.n-herayon.info/


לדף הבית בתחום הריון ולידה

מאמרים וכתבות נוספים בתחום:
      

תינוקות שחיית תינוקות