מאמרים
 וכתבות
 טיפות

מאיזה גיל ניתן להשאיר ילד לבד בבית?

במדינת ישראל קובע חוק העונשין: "המשאיר ילד שטרם מלאו לו 6 שנים בלא השגחה ראויה, ובכך מסכן את חיי הילד או פוגע או עלול לפגוע פגיעה ממשית בשלומו או בבריאותו, דינו מאסר 3 שנים, עשה כן ברשלנות דינו מאסר שנה. עשה זאת במטרה לנטוש את הילד דינו מאסר 5 שנים".

 

בשנת 2006, בעקבות מקרים רבים של השארת קטינים ללא השגחה, הוגשה הצעת חוק העונשין (תיקון – השגחת קטינים), התשס"ו-2006, על פיה יש להחמיר בחוק הקיים ולהעלות את רף הגיל אשר לא ניתן להשאיר קטין ללא השגחה, לגיל 7.

 

ארגון 'בטרם' לבטיחות ילדים קורא לחברי הכנסת להעלות את הדרישה בחוק לגבי גיל הילד הנשאר ללא השגחה ראויה מגיל 6 לגיל 9 שנים.

 

מדי שנה מגיעים לחדרי המיון בישראל 50,000 ילדים בני 9-5 עקב היפגעות, שהם 50% מקבוצת גיל זו. רוב הפניות למיון ואשפוזי הילדים הן כתוצאה מתאונות בית ופנאי. מתוך נתוני היפגעות ילדים, הזמינים נכון להיום, לא ניתן לקבוע כמה ילדים נפגעים עקב חוסר השגחה הורית ומהם המאפיינים. בסקירת ספרות שנערכה נמצא כי ניתנה מעט תשומת לב מחקרית לנושא היפגעות ילדים עקב השארתם ללא השגחה, למרות הכיסוי התקשורתי הניתן לנושא לאחר אסונות.

 

ילד שנשאר ללא השגחה ראויה, עלול להיחשף למקרי היפגעות שונים. לא אחת שמענו על ילדים שנפלו ממקומות גבוהים כיוון שנשארו לבד, ללא השגחת אדם מבוגר; על ילדים משוטטים ברחובות העיר, משום שהאם או האב יצאו לקניות והשאירו את הפעוט לבד בבית, ועל ילדים שנפגעו באופן חמור מכיוון ש"נשכחו" ברכב.

בנוסף, ילדים צעירים, עד גיל 9, בעלי מאפיינים רגשיים וקוגניטיביים-התפתחותיים הגורמים להגדלת הסיכון להשאירם ללא השגחה. בשל מאפיינים אלו נגזרת המלצת המומחים מתחום הבטיחות בדרכים לא לתת לילדים מתחת לגיל 9 לחצות כביש ללא ליווי מבוגר.

 

בין מאפיינים אלו:

·               בעיה בתפישת הסיכון – ילדים צעירים אינם מבינים את משמעות הפגיעה, ואת הסופיות של המוות. מחקרים מלמדים, כי כושר ההבחנה בסכנה אצל ילדים מותנה בגילם, במינם ובסביבתם. ככל שילד גדל, הוא יכיר יותר מצבי סכנה בעקבות האינטראקציה עם סביבתם.

·               אימפולסיביות/חוסר שליטה בדחפים - ילדים בגיל הרך מתקשים לשלוט בדחפים פתאומיים.

 

המצב החוקי בישראל לעומת מדינות אחרות

במדינות אחרות כמו ארה"ב וקנדה, החוק קובע כי הגיל המינימאלי בו ניתן להשאיר ילד לבד ללא השגחה הוא 1013 (משתנה בהתאם למדינה ולמחוז).

באילינוי ובמרילנד ישנו חוק ספציפי לנושא זה, המגדיר הזנחה לפי התייחסות הן לגיל והן למשך הזמן בו הילד נותר ללא השגחה.

באילינוי החוק מפרט 15 גורמים אותם יש לבדוק כאשר בוחנים האם ילד הושאר ללא השגחה לפרק זמן בלתי סביר. בין הגורמים: גיל הילד, משך הזמן בו הוא נותר ללא השגחה, המקום בו הוא הושאר, שעת היום/הלילה ועוד. במרילנד אין להשאיר קטין מתחת לגיל 8 ללא השגחה ברכב, או בבית מגורים ללא השגחה נאותה של אדם שגילו לפחות 13 שנים.

מחוזות שיפוט אחרים מתייחסים לנושא בקודים החוקיים שלהם ובאמצעות סוכנויות הרווחה המטפלות בילדים האחראיות על טיפול במקרים של הזנחה. במקרים אלו ישנה מדיניות הבוחנת את נסיבות המקרה. כך למשל, מדיניות שכיחה היא לחקור את כל המקרים בהם הותירו ילדים מתחת לגיל 6 ללא השגחה, חלקם בוחנים השארת ילדים מתחת לגיל 11 ללא השגחה ומעטים בוחנים השארת ילדים מעל גיל 11 ללא השגחה.

 

המלצות להורים:

במידה והשארתם את ילדכם, שגילו לפחות 9 שנים, לבד בבית, דאגו להשאיר את הבית לפני היציאה ממנו ללא מפגעים בטיחותיים כדי להפחית את הסיכון של הילד להיפגע בתאונה.

יש ללמד ילדים הנשארים לבדם - שימוש בטוח במכשירי חימום, במכשירי חשמל ובגז; להיות קשובים לגלאי עשן; לדעת היכן יציאת החירום בבניין; כלים בסיסיים של עזרה ראשונה; אין לפתוח את הדלת לאנשים זרים; כדאי להכין לילד ארוחה מוכנה מראש שלא תדרוש חימום; יש להשאיר מספרי טלפון חשובים לקריאות חירום במקום בולט ונגיש.

 

 

שיהיה לכולנו קיץ בטוח

מרכז טיפות וארגון "בטרם".

 

למידע נוסף ניתן לפנות למוקד מומחי 'בטרם': 03-9263111 

או לאתר האינטרנט  www.beterem.org


לדף הבית בתחום הורות וזוגיות

מאמרים וכתבות נוספים בתחום:
      

תינוקות שחיית תינוקות