מאמרים
 וכתבות
 טיפות

הורות בגובה העיניים

מאת: הילה אוחיון מנחת קבוצות הורים


 

לא פעם שואלים: "האם צריך רישיון להורות"?

זהו מקצוע קשה ומורכב  הדורש מיומנויות ביצירת קשר, תקשורת ובניית מערכת יחסים עם הילדים, בנוסף  התפקיד כולל בתוכו גם הגנה על הילד, חינוכו ודאגה להתפתחותו התקינה הן הפיזית והן הנפשית.

אנו ההורים עומדים בכל יום בפני דילמות כגון -  האם פעלתי נכון? האם הייתי נוקשה? האם הייתי ותרן?

הורות הינה מערכת מורכבת אשר אליה אנו נכנסים ללא הכנה מוקדמת ובלי ניסיון מוקדם. אנו צריכים לראות במשפחה שלנו כעסק לכל דבר. איך אנחנו יכולים לנהל את המשפחה בצורה שתאפשר לנו להקנות לילדנו גבולות ברורים מבלי שננקוט ביד רמה ומבלי שילדנו ינהלו אותה. חשוב שהורים יקשיבו לילדיהם, ילמדו את צורכיהם ויבינו את מצוקותיהם בלי לוותר על ראייתם המערכתית ואת צורכי המשפחה כולה.

 

איך נדע איזה סגנון יש לנו ההורים?

ישנם מספר סגנוני הורות  שאנו חשופים אליהם בעת גידול ילדנו .

סגנון ההורה מתירני

דפוס הסמכות המתירנית  נובע מהתפיסה שיש להורים שאם יימנעו מקונפליקטים עם הילד, אם ידאגו שהילד יהיה תמיד מסופק, הוא יתנהג בצורה נאותה ורצויה. מאפייני דפוס זה באים לידי ביטוי ב"הרמת ידיים", וויתור על דרישות הגיוניות, הימנעות מעימותים. ההורה נוטה להתחנן ולהפציר, עושה במקום הילדים דברים שהם יכולים לעשות לבד, מסכים בלית ברירה עם התוקפנות של ילדיו כלפיו וכלפי אחרים, ומעביר אחריות חינוכית לגופים אחרים. לעיתים, סגנון הורות זה נובע מקושי ומהימנעות ההורים לעמוד במשימות ההוריות.


סגנון ההורה הכוחני

דפוס הסמכות הכוחנית נובע מהתפיסה שיש להורים, שאם יפעילו יותר כוח ויותר סמכות, ילדיהם יתנהגו בצורה רצויה, או ימנעו מלפעול בצורה לא רצויה. גם כשהורים מצליחים בהפעלת הכוח, ניצחונם רגעי בלבד ומלווה בתחושות אשם . מאפייני דפוס זה באים לידיי ביטוי בהתנהגות תוקפנית ושרירותית המתבטאת, בין היתר, בצעקות, איומים, האשמות, הטפת מוסר, איסורים גורפים, ביקורת ושיפוטיות, ענישה אימפולסיבית, פגיעה רגשית או פיזית בילדים ועוד. סגנון הורות זה מאופיין ע"י הוראות והערות לילדיהם, חוסר הקשבה לילד ולרגשותיו ושלילת דעותיו.

 

סגנון ההורה הסמכותי

היכולת לאזן בהורות בין גישה תקיפה ומכוונת, לבין גישה מתחשבת ומבינה ביחסי הורים-ילדים הינה הכרח בתקופתנו. מחקרים רבים מראים באופן עקבי את היתרונות הבולטים של סגנון ההורות הסמכותית על פני שאר הסגנונות. ילדים זקוקים להורים שידעו לומר להם "לא" ו"עד כאן", אך גם ידעו לתקשר איתם בצורה שוויונית ויגלו כלפיהם הבנה ורגישות. הילדים ראויים להורים שיכבדו אותם , אך לא ייענו בקלות יתרה לכל דרישותיהם. הם מחפשים הורים שיאהבו אותם, אך גם יתעמתו איתם ויהיו מוכנים להסתכן באובדן זמני של אהדתם. הם מבקשים הורים שיגדירו להם חוקים וכללים, אך גם ינהלו איתם משא ומתן על אודות חוקים אלה, יכירו בטעותם במידת הצורך ואף יבקשו מהם סליחה. המרכיבים החשובים לגידולם של ילדים הם  מינון מתאים של סמכות ותקיפות בצד אהבה וחום. סגנון זה הוא גם דרשני וגם נענה לצורכי הילדים. ההורים מציבים סטנדרטים ברורים להתנהגות ילדיהם, כשהם אסרטיביים אך לא כוחניים. 

ילדים להורים סמכותיים מגלים כישורים חברתיים מגוונים נוספים, ומגלים יכולת אמפאתית בינאישית גבוהה מאוד, ויכולת התמודדות כאשר נתקלים בקושי. כמו כן, ילדים  אלו מצליחים להגיע להישגים לימודים גבוהים.                                                                                   

 

איך ניתן לעשות את זה נכון?

1.      האמינו בכוחות וביכולות שלכם לקבוע כללים וחוקים בבית.

2.      הגדירו את הדברים החשובים לכם כהורים שעליהם אתם תרצו להקפיד.

3.      להיות עקביים וברורים- ילדים ללא גבולות הם ילדים מבולבלים ,ללא בטחון עצמי, שחיים באשליה של כוח.

4.      לעודד ולחזק את הילד על התנהגות חיובית.

5.      אם טעינו לא בושה להודות בטעות בפני הילד (כך הוא ילמד)

6.      חזקו תכונות חיוביות אך יחד עם זאת אל תחששו להציב דרישות ברורות.

7.      דרשו כבוד לעצמכם, והעניקו כבוד לילדיכם.

8.      דברו עם ילדכם בגובה העיניים, הקשיבו להם, נהלו איתם משא ומתן, אך אל תהססו לומר "לא" כאשר החלטתם.

9.      שתפו את הילד בסיבות להחלטות שאתם מקבלים ואשר נוגעות אליו.

10. קבלו את ילדיכם ואהבו אותם תמיד, גם כאשר אתם כועסים, מציבים גבולות ומפעילים סמכות.


חשוב  לזכור!

כדי לגדל ילדים בריאים בנפשם בכל שלב בחיים, צריך לזכור שהילדים זקוקים להורים גמישים ויצירתיים. ילדים שונים זה מזה, ולכן זקוקים להורות ייחודית שמתאימה להם ומשתנה בכל שלב בהתפתחותם (מה שמתאים לי ,לא בהכרח מתאים לאחר).

יחד עם זאת יש לנסח עקרונות וקווים מנחים שנשמרים לאורך כל שלבי התפתחות הילד.


לדף הבית בתחום הורות וזוגיות

מאמרים וכתבות נוספים בתחום:
      

תינוקות שחיית תינוקות