מאמרים
 וכתבות
 טיפות

להניק או לא להניק - זאת השאלה

שלום לכל מי ששותפה לחוויה האימהית,
הרבה דובר והרבה ידוע על הנקה, אך אני רוצה לכתוב לכן מכיוון אחר.
               
חווית הנקה צריכה להיות נעימה לשני הצדדים, לשם כך הייתי ממליצה ליצור פינת הנקה, בה כדאי לארגן מראש, בקבוק מים עם פקק ספורט, פירות יבשים, שלט לסטריאו, שלט לטלוויזיה, מגזין מעניין, פלאפון (למי שלא יכולה בלעדיו) ואם יש בבית ילדים נוספים, אז נשנושים, שתייה וספר או משחק קטן עבורם.
מאחר ואת הולכת לשבת בפינה זו מספר רב של פעמים במשך היום, רצוי שהמקום יהיה נוח, זה יכול להיות כסא, ספה, בתוספת כריות רכות או כרית הנקה.
               
האם ידעת שהתינוק יונק לא רק על מנת לאכול, אלא שהוא זקוק להנקה לשם תחושת הביטחון שלו? לכן חלק מהארוחות יהיו נשנושים, כמו שאנחנו חוטפים פרי או חטיף בין הארוחות. עצם ההנקה מאפשרת לתינוק תחושת מגע וידיעה שאת שם בשבילו.
               
לדעתי (ותסלחו לי הנשים העגלגלות) ההריון צריך להמשיך כעוד 3 חודשים.
כאשר התינוק נולד, מערכת העיכול שלו עדיין רגישה ולא בשלה, והוא יכול להראות סימנים של אי נוחות. תינוקות רכים סובלים מכאבי בטן (colic, או גזים כפי שאני מכנים אותם) במשך כ- 3 חודשים, ולכן כל כך חשוב להניק, מכיוון שחלב אם קל לעיכול ומתאים בדיוק ליכולת העיכול של התינוק, הוא לא מכביד על הקיבה וגורם לפחות שלשולים ואלרגיות. גם הצואה בעלת ריח מתקתק, ולא בעלת ריח חריף, כפי שמוכר לנו.
               
בחברה של ימינו, כולם רוצים ילדים חכמים, ומוכנים להשקיע מאות שקלים כל חודש בחוגי העשרה ובצעצועים מאתגרים. אילו ידעתם שההנקה לבד גורמת ל IQ יותר גבוה ומעודדת את ההתפתחות הפסיכו-מוטורית של ילדכם, לא הייתם רוצים לתת לו התחלה כזאת טובה לחיים??
               
נשים יקרות, תודה לאל שיש לנו את האפשרות לעזוב את מטלות היום יום השונות...להרים רגלים לשעה ולהרגיש כמו מלכות....
ועכשיו קצת ברצינות, יתכן ששמעתם כל מיני אמונות ודעות לגבי הנקה והייתי רוצה לעשות קצת סדר.
               
"הנקה כואבת וקשה ללמוד"
יכול להיות נכון. אני אישית ממליצה על קורס הנקה עוד במסגרת קורס הכנה ללידה.
ללידה 4 שלבים : הצירים, יציאת התינוק, יציאת השלייה וההנקה. על המיילדת להיות מודעת להנקה נכונה בכדי להדריך אותך כבר בהתחלה. במחלקת יולדות יש היום נטייה להמליץ על ,"ROOMINGIN" שיטת הביות, בה התינוק נמצא לידך רוב שעות היום עם אפשרות גם ללילה.
ישנן מחלקות שביקור הרופאים ובדיקת התינוק נעשית בחדר היולדות, ולא מאחורי מנעול בחדר התינוקות, ואז התינוק שלך לא צריך לחזור אליך מהתינוקייה כשהוא תשוש ולא רוצה לינוק. יש לך אפשרות לדאוג לכך שהתינוק יקבל רק הנקה ולא האכלה מבקבוק.
אין לי ספק שבגלל הריחוק שלנו מהטבע, ומכיוון שהתמ"ל (תרכובות מזון לתינוקות) כל כך בהישג יד, אנחנו שוכחות שאנחנו בנויות להנקה.
אני בדעה שצריך ליצור קשר עם מדריכת הנקה / יועצת הנקה כמה שיותר מוקדם, ולא כשלא מסתדר ומתחילות לצוץ בעיות. אל תגידי לעצמך שכל אישה סובלת מכאבים בזמן הנקה, זה לא נכון ולא צריך להיות כך, ובוודאי שאפשר למנוע את זה (פרטים בגיליון הבא). 98% מכאבי ההנקה נובעים מתנוחה לאנכונה בזמן ההנקה, כך שכדאי לקבל עזרה כמה שיותר מהר.
               
"תינוקות בוכים הרבה"
לא יכול להיות נכון, כי לא צריך לנדנד תינוק תוך כדי הכנת הבקבוק או הרתחת/ קירור המים.
פשוט שולפים שד ומנקים, זה זמין זה סטרילי זה בטמפרטורה הנכונה וזה תמיד מוכן.
               
"הנקה יכולה להיות מביכה"
נכון! אנחנו לא צריכות לקחת כמובן מאליו שכל אישה אוהבת לחשוף שד או להניק מול בעלה או בציבור.
אפשר ללמוד לעשות זאת בצורה נוחה וצנועה מבלי לפגוע או להיפגע, וככל שתתנסי במגוון תנוחות, את תמצאי את זו שנוחה לך ולתינוקך. ישנם סינרי הנקה בשוק (דוגמת "סינרקט") אשר יכולים להסתיר ולעזור במקרים של ההנקה בציבור.
               
"לא היה לי מספיק חלב"
בכל 12 שנות עבודתי בתחום פגשתי רק 2 נשים שלא יכלו להניק. אפשר לעלות על זה עוד בקורס ההנקה. ההנקה עובדת בשיטה של היצע וביקוש, ככל שתניקי כך יהיה לך יותר!
               
"את לא תוכלי לעבוד, ללמוד ולהניק"
יש ללמוד לנוע עם התינוק. יש לדבר עם תומכי הנקה כדי להתכונן טוב אחרי הלידה ליציאה מהבית. במסגרת הביקורים שלך בתחנות לאם ולילד, תוכלי להתייעץ עם האחות אודות הדרכים לשאוב, להקפיאולהפשיר חלב. ההנקה והגמילה הם תהליכי לימוד ועם התמיכה הנכונה יכולים לעשות זאת בקלות עם מינימום מכשולים.
"יתכן שאצטרך לוותר על מאכלים שאני אוהבת"?
מחקרים רפואיים מראים כי שתיית תה ממשפחות הפפרמינט והספירמינט, כלומר מנטה, נענע ומרווה, יכולים להמעיט ולהפסיק את כמות חלב, גם בתיעוד המועבר מאם לבת אי אפשר להתעלם מהעובדה שהתינוק יותר רגיש בבטנו לאחר אכילה של מאכלים מסוימים, ולכן אמליץ על בדיקת תגובתו של התינוק למאכלים אהובים, שידועים כבעיתיים, מאשר לשלול הרבה מאכלים סתם. אני בדעה שאם העובר ניזון ברחם באוכל כזה או אחר, הוא כבר מורגל אליו, ובהנקה אותו מאכל לא יפריע לו.
               
"אם אתעצבן או אכעס זה ישפיע על החלב"
נכון שיש קשר בין הורמון אוקסיטוצין ואדרנלין. בלידה האוקסיטוצין גורם להתכווצויות של הרחם, ואם האישה נמצאת תחת לחץ, ופוחדת, האדרנלין שישוחרר יכול להפסיק או להחליש את הצירים. כך גם בהנקה, האוקסיטוצין מכווץ את אונות החלב וגורם לחלב לזרום בשד, ואם האישה המניקה לחוצה או מפחדת, למשל, שמא יראו אותה מניקה, החלב לא יזרום בשד או שהיא תיתקל בבעיה בשאיבת חלב. רוגע הוא בסיס טוב להנקה מוצלחת.
               
"בעלי והורי ירגישו שהם מיותרים"
מה פתאום! יש כל כך הרבה עבודה בבית, ותשומת לב לתת לתינוק. אמנם את ההנקה רק את יכולה לעשות, אך המשפחה יכולה וצריכה להיות שותפה מלאה בהחתלה, רחצה והשכבה של התינוק לישון, שלא לדבר על ניקיון ובישול. ככל שתשתפי את המשפחה בטיפול כך הם ילמדו יותר מהר מה ואיך לעשות, וזה יכול רק להקל עלייך. לנו האמהות, יש נטייה להגיד שאנחנו עושות יותר טוב ויותר מהר, אך אחרי הלידה אנחנו פשוט לא מסוגלות לעשות הכל. אם יש לך עוד ילדים שתפי גם אותם בעזרה, למדי אותם איפה החיתולים והמגבונים, ותופתעי לגלות כמה הם רוצים לעזור, כך גם יהיה להם קל יותר לקבל את האח החדש במשפחה.
               
"האם הנקה מונעת הריון"?
אז זהו שלא, התייעצי עם רופא הנשים או רופא המשפחה שלך, כשישה שבועות לאחר הלידה, על שיטות מניעה. שוחחי עם שותפך לחיים לגבי משך ההפסקה אותה אתם מעוניינים לקחת עד להריון הבא, דבר זה יקל על הרופא באשר לייעוץ שהוא ייתן לכם.
גלולות, למשל, יכולות להפחית את כמות החלב. אם גיליתם שאמצעי מניעה קונבנציונליים אינם מתאימים לכם, התעניינו גם בתחום של רפואה משלימה לגבי שיטות טבעיות למניעת הריון.
               
ולצערנו, האם הנקה מונעת סרטן השד?
לא באופן חד משמעי. מחקרים מראים שאחת מכל שמונה נשים, חולה בסרטן השד, ואין כל הוכחה חד משמעית לכך שמי שמניקה, לא תחלה במחלה. כיום ידוע שישנה עליה בסרטן השד גם בקרב גברים.
               
חברות וחברים יקרים, אין ספק שאפשר לדבר הרבה על הנקה
נשמח אם תצטרפו אלינו בגיליונות הבאים לקריאת הכתבות הבאות בנושא.
               
מאת : סיליה גולדשטיין - מדריכת הנקה, מדריכה לחינוך ללידה, תומכת לידה

לדף הבית בתחום הריון ולידה

מאמרים וכתבות נוספים בתחום:
      

מס פקס תינוקות מידע משפטי עורך דין מסחרי עו"ד דיני משפחה עורך דין סכסוך משפחתי עורך דין דיני ירושה עורך דין משפט מנהלי עורך דין זכויות יוצרים עורך דין לשון הרע עורך דין מקרקעין הגשת עתירה מנהלית עורך דין עתירה לבג"ץ צימר צימר
אמירים צימר שחיית תינוקות