מאמרים
 וכתבות
 טיפות

פיתוח עצמאות - בייבי יוגה

מסוף החודש השלישי לחייו,מתחיל התינוק לפתח באופן הדרגתי סימני עצמאות,
זאת בעקבות ההתפתחות הסנסו-מוטורית, המאפשרת לו לספוג אינפורמציה מהסביבה ולהגיב אליה.
בגיל זה תינוק יכול להושיט יד לחפץ, לשכב בכוחות עצמו על הבטן והגב ולהביט סביב.
עם שלבי ההתפתחות, העצמאות של התינוק ההולכת וגדלה, הוא לומד להתהפך, לזחול, לשבת, לעמוד, עד שהוא מגיע לשלב של ניידות מלאה, הליכה.
הקושי שלנו כהורים, הוא לזהות את סימני העצמאות של התינוק, ולתת לתינוק את החופש ללמוד על עצמו ועל סביבתו, מתוך כוונה לעטוף, לחבק ולגונן עליו.
סדנת בייבי יוגה  עונה על הצורך הזה, שכן היא יוצרת שפה תנועתית משותפת להורה ולתינוק. היא מורכבת מתנוחות לתינוק, תנוחות משותפות להורה ולתינוק, נשימות, עיסוי ומגע, כל זאת לצלילי מוסיקה מרגיעה.
ובכך תורמת לאיזון פיזי, מנטאלי וסנסו-מוטורי של התינוק, ומאפשרת לו ולנו ללמוד על גבולות גופו, לפתח ולשפר את יכולותיו המוטוריות ואת עצמאותו.  

בייבי יוגה היא שיטת תרגול חווייתית המבוססת על העקרונות העתיקים של היוגה,ומטרתה להעמיק את איכות הקשר, הזמן המשותף וההבנה ההדדית בין ההורה לתינוקו, בעידן בו קצב החיים מהיר ודינאמי.

פירוש המילה "יוגה" בסנסקריט היא איחוד או חיבור, כאשר ישנה גם משמעות נוספת והיא נוכחות וריכוז מלא בפעילות אותה אנו מבצעים,אם מבחינה מנטאלית, פיזית או רוחנית. תרגול הבייבי יוגה מאפשר להורים להבין את תינוקם בצורה טובה יותר,שכן בשעת התרגול אנו מרוכזים בתחושות השונות שעולות מתוכנו ומתוך התינוק,ונוצרת הקשבה עמוקה והתבוננות פנימה.
לכל תינוק אישיות עצמאית וייחודית, אותה עלינו, כהורים, ללמוד במהלך חודשי חייו הראשונים. המשותף לכל התינוקות הוא הצורך להסתגל לעולם בצורה הדרגתית ומאוזנת. יש הרגישים יותר למגע, אחרים רגישים לקולות ולצלילים גבוהים ואצל אחרים הרגישות מתבטאת במערכת העיכול. תרגול בייבי יוגה מסייע לאזן ולרכך את הקשיים של התינוקות בעולמם החדש.

במהות של תרגול הבייבי יוגה, ההורה למעשה מנסה להעביר לתינוק מסר של אהבה ואמונה ביכולותיו. ההורה מנסה ליצור באמצעות התרגול מסגרת שבה הפעוט יוכל לנוע ולפעול בחופשיות, תוך שההורה רק אוחז בו קלות או תומך בו ועל ידי כך מאפשר זאת. תרגול היוגה מהווה כלי לפיתוח היכולות הקוגניטיביות, הרגשיות והמוטוריות ולחיזוק תחושת הביטחון העצמי למבוגרים וילדים כאחד.

סדנת בייבי יוגה בטיפות היא חוויה רב-חושית בין הורים לתינוקות‚ המשלבת מגע‚ מתיחותעדינות‚ ניעות‚ הרפיה‚ נשימה‚ חיבור‚ רכות וחיבוק אוהב לתרגול תועלת פיזית‚ רגשיתורוחנית.
היא בנויה כסדנא מתמשכת בת 6 מפגשים בכל שלב, שמשכו של כל מפגש נע בין שעה לשעה ורבע. התרגילים לקוחים מן היוגה המסורתית ונשענים על למידת עיסוי‚ מתיחהוהגמשת מפרקים אצל התינוק‚ ויציבה נכונה של ההורה בעת התרגול. כמו כן נלמדיםתרגילים המחזקים אצל ההורה והתינוק את הבנת המרחב ואת הביטחון בגוף ובקשר שביניהם. הסדנא מדגישה פיתוח תקשורת קולית‚ ויזואלית ומילולית בין ההורה לבין התינוק‚ אשרמאפשרות הקשבה והבנה עמוקה של צרכי הילד ככלי לחיים המשותפים.
הסדנא נותנת מענה
הסדנא מתאימה לתינוקות מגיל חודשומחולקת לפי רמה וקבוצות גיל.
רצוי להתחיל לתרגל בטרם מגיעים לשלב בו התינוק כבר זוחל באופן עצמאי,שכן תינוקות הם סקרנים מעצם טבעם ומעוניינים לנוע ולחקור את סביבתם, ובשלב זה יקשה על ההורה להביא את התינוק למצב בו ישב שקט ורגוע במקום אחד,אפילו למשך מספר דקות.

לבעיות שכיחות לתינוקות: גזים‚ מתיחת צוואר לצד אחד‚ הרמת הראש‚ כאבי שיניים‚ חיזוקמערכת הנשימה‚ חיזוק השרירים‚ שליטה מוטורית בגוף‚ חיזוק מערכת החיסון‚ פיתוח תפיסתהמרחב ועוד. ומקנה להורים יסודות אותם יוכלו לתרגל וליישם בבית על בסיס יום-יומי.
מתי לא מטפלים?
במצב של מחלה , חום, פריחה בעור וכדומה. לאחר חיסון.
אין לתרגל עם תינוק רעב. אחרי האוכל יש להמתין לפחות שעה

מאת : לאה זיו – מדריכת יוגה לילדים ‚"בייבי יוגה" ועיסוי תינוקות של נתי שטיינר - מכללת רידמן וארגון מורי היוגה בישראל.

לדף הבית בתחום תינוקות ופעוטות

מאמרים וכתבות נוספים בתחום:
      

מס פקס תינוקות מידע משפטי עורך דין מסחרי עו"ד דיני משפחה עורך דין סכסוך משפחתי עורך דין דיני ירושה עורך דין משפט מנהלי עורך דין זכויות יוצרים עורך דין לשון הרע עורך דין מקרקעין הגשת עתירה מנהלית עורך דין עתירה לבג"ץ צימר צימר
אמירים צימר שחיית תינוקות