מאמרים
 וכתבות
 טיפות

התעמלות בריאותית לגיל הזהב במים

עייפות, כאבים, החלמה איטית ממחלות ופציעות, שינוי המראה החיצוני וירידה בזיכרון, הנן תופעות שכיחות בגיל המבוגר.
לעיתים קשה להתמודד עם שינויים אלה ועם ההבדל שנוצר בין היכולת הגופנית לרצון לבצע פעילות גופנית. אנשים רבים בגיל זה נוטים לכן לחדול מלקיים פעילות גופנית סדירה, דבר אשר יכול לפגוע בדימוי הגוף ובדימוי העצמי. לעומת זאת, התמדה בפעילות גופנית, מביאה לשיפור ביכולת הגופנית ולשיפור הביטחון העצמי.
 
המים הם סביבה בטוחה ומוגנת והעבודה בהם מאפשרת טווחי תנועה גדולים, ירידת מתח במפרקים בכלל ובעמוד השדרה בפרט, חיזוק רצפת האגן, חיזוק שרירים, ושמירה על שיווי המשקל.
התעמלות בריאותית במים בטיפות מתקיימת במים מחוממים, בשילוב הידרותרפיה וטיפולי הרפיה מפנקים ומתאימה לכל הגילאים, ובמיוחד לגיל המבוגר, שכן יעילה בהפחתת כאב ומשפרת את התפקוד היומיומי.
 
הפחתת כאב:
הפעילות במים מפחיתה את הכאב, ובכך יתרון הפעילות במים ע"פ התעמלות ביבשה בגיל המבוגר, שכן התנסות בכאבים ממושכים, מביאה את הקשישים להימנע מפעילות גופנית העלולה להחריף את הכאב. לא כך במים! עצם השהייה במים תורמת לירידת מתח במפרקים ובעמוד השדרה.
 
גמישות וטווח תנועה:         
ירידה בגמישות, המאפיינת את הגיל המבוגר, גורמת לכאבים, מוגבלות ושינוי ביציבה. המים הם סביבה אידיאלית לעבודה על גמישות וטווח תנועה, שכן הם מאפשרים טווחי תנועה גדולים.
 
 סיבולת לב ריאה:
ניצול הקלות של המים מאפשר לשפר את סיבולת לב הריאה, ע"י הליכה במים, ריצה ממושכת, וקפיצות. תרגילים אלה מסייעים גם בחיזוק שרירים, שרירי ידיים ורגליים, ושרירי רצפת האגן הרפויים בגיל זה. שיפור בכוח השריר מונע נפילות, מקטין תלות, ומשפר את המראה החיצוני.
 
שיווי משקל:
הפעילות במים תורמת רבות לשיפור בשיווי משקל ולשיפור הקואורדינציה. נמצא כי אנשים המקיימים פעילות גופנית נמצאים בסיכון קטן יותר לנפילות.
 
בנוסף מאפשרת סביבת המים, בניגוד להתעמלות המתבצעת ביבשה, להשיג מטרות נוספות בהם:
שימוש במים כאלמנט מרגיע, משחרר, תומך, עוטף, מחמם את הגוף והנשמה;העלאת המודעות של הגוף הטובל במים- לימוד עקרונות הציפה, הנשימה, ההתנגדות והשקט של המים;עבודה ולימוד היכולת של הגוף לעבור ממצב של מתח למצב של הרפיה; עבודה בתמיכה בזוגות ובקבוצה- תרגילים שמאפשרים להקשיב ולתמוך, וכן ליהנות מהמים;
 
לסיכום, התעמלות בריאותית במים, משפרת את התפקוד היומיומי, את מצב הרוח המשפר ואת איכות החיים.
 
 
מאת: מזל תדמור – הידרותרפיסטית, מדריכת שחייה בשיטת שואו, מטפלת בכל סוגי הטיפול במים: וואטסו, ג'הארה, ווטר-דאנס, בעלת ניסיון רב בעבודה במים עם ילדים ומבוגרים.
 
 
לקוחות ממליצים:
השעה החלומית שלי בטיפות,
לא טיפות גשם , אלא בריכת שחיה קטנה, נקייה ומטופחת, עם אור כחול במים שהופך אותה למעין רחבת ריקודים רומנטית וחמימה בשעות הערב, השעה שאני באה בשמחה. את המקום הקסום אני גליתי בהמלצתה של חברה טובה ששכנעה אותי שזה המקום שיעשה לי טוב מכל הבחינות.
והנה אני מוצאת את עצמי מצפה בכיליון עיניים ליום שבו מתקיים החוג שלי להתעמלות במים. היום שבו אני פוגשת את נילי בעלת המקום המקסימה שמסבירה פנים, בחיוך ובנעימות, ואת מזל המדריכה המקסימה שהיא כמלאך שנשלח לעזור לי לפחות להקל על מכאוביי הפיזיים והנפשיים.
וכמובן הבנות שבאות, שעד כה לא הכרתי והפכו לחלק בלתי נפרד בחוויה נהדרת זו. מאז שאני באה לכאן חל שינוי במצב רוחי ובכושר הפיזי שלי אני מרגישה יותר טוב מכל הבחינות.
אני מקווה שאוכל להמשיך לבוא לאורך זמן ולו רק כדי לפגוש את נילי ומזל שהן בשבילי שילוב מנצח כדי לעזור לאנשים וילדים שנזקקים לחיוך ולטיפול המסור שהן מעניקות.
חזקו ואמצו
והמשיכו להיות גלגל הצלה
ולהתרוממות הרוח.
בהמון תודה ואהבה
בקי דהרי
 
 
-------------------------------------------------------------------
 
אני רוצה לשתף אתכם בחוויה שאני חווה מדי שבוע בחוג התעמלות בריאותית במים.
לפני כחצי שנה הצטרפתי לחוג ומאז אני מחכה ליום שני בקוצר רוח, החוג נותן לי הרגשה של רגיעה, כושר, שיווי משקל ועוד..
המדריכה מזל מיוחדת, היא משרה רוגע, ומצד שני דורשת מאתנו לבצע תרגילים לא קלים. עם ההתמדה, אנו, כל הקבוצה, מרגישות שאנו מסוגלות יותר ממה שאנו חושבות.
ותודה מיוחדת לנילי זני, שהחליטה להקים את המקום הנפלא – טיפות.
 
סופר ויויאן
מושב אמונים
 

לדף הבית בתחום סבא וסבתא

מאמרים וכתבות נוספים בתחום:
      

מס פקס תינוקות מידע משפטי עורך דין מסחרי עו"ד דיני משפחה עורך דין סכסוך משפחתי עורך דין דיני ירושה עורך דין משפט מנהלי עורך דין זכויות יוצרים עורך דין לשון הרע עורך דין מקרקעין הגשת עתירה מנהלית עורך דין עתירה לבג"ץ צימר צימר
אמירים צימר שחיית תינוקות