מאמרים
 וכתבות
 טיפות

עושים בית בטוח לילדים - ארגון בטרם

מהרגע שאנחנו הופכים להיות הורים נפתחים בפנינו אתגרים חשובים: אנחנו דואגים לתזונה נכונה, על מנת שילדינו יגדלו בריאים וחזקים, אנחנו נותנים להם משחקים שיספקו גירויים, להתפתחות מוטורית ורגשית, מעניקים להם חום ואהבה, ועוד... כהורים טובים, אנו מחויבים לדאוג לבטיחותם של ילדינו מהרגע הראשון שהם מגיעים הביתה מבית החולים.

הבית נתפס בעיני רבים כמקום המגן והבטוח ביותר עבור ילדים, אולם רוב פגיעות הילדים מתרחשות בבית, וחלק ניכר מהילדים מקפחים את חייהם בתאונות בביתם.
אורלי סילבינגר, מנכ"ל ארגון 'בטרם' לבטיחות ילדים מבהירה: "פגיעות המתרחשות בבית הן מן הקשות שבבעיות הבריאות ומאפיינות במיוחד ילדים קטנים, בין השאר, בשל העובדה שהם מבלים את רוב זמנם בבית. סיבה מרכזית נוספת להיפגעות ילדים בבית נגרמת בשל העובדה שהבית מתוכנן ומאובזר למבוגרים. החללים, הגבהים והמבנה כולו מתוכנן לשימוש ונוחות המבוגרים".
 
"הורים רבים" מדגישה סילבינגר "מאמינים כי היפגעות מהווה חלק נורמאלי ובלתי נפרד מהילדות וכי במידה ותהיה היפגעות היא לא תהיה משמעותית. הורים רבים אף מאמינים כי לימוד ילדים חוקי בטיחות, מהווה ההגנה הטובה ביותר מפני היפגעות. חשוב לזכור כי ילדים צעירים מאוד, בעיקר פעוטות, לא תמיד מצייתים לחוקי הבטיחות אפילו אם הם מודעים להם, בשל מגבלות התפתחותיות, קוגניטיביות ורגשיות". סביבת הבית אינה בטוחה לילדים, אלא אם הותאמה כראוי, ולכם, ההורים תפקיד מפתח במניעת תאונות אלה!
שמירה על בטיחותם של ילדים בבית כוללת מגוון של פעולות לשינויים סביבתיים והתנהגויות בטוחות. כל השינויים הם רבים ולפעמים מורכבים, אבל גם שינוי אחד, ולו הקטן ביותר מקדם אותנו ל"עולם בטוח לילדים בבית".
  
הצעדים הנדרשים להתאים את הבית לבטיחותם של ילדים:
מכסים שקעים חשמליים שאינם בשימוש* בעזרת מגנים מיוחדים, למניעת התחשמלות.
מתקינים סורגים או מגבילים את פתיחת החלון ל- 10 ס"מ*, למניעת נפילות של ילדים.
מקבעים לקיר רהיטים כבדים* (כמו ספריות ושידות)
מגבילים את טמפרטורת המים החמים* בברזי הבית ל- 50 מעלות צלסיוס, למניעת כוויות. 
מתקינים לפחות שני גלאי עשן, ובודקים תקינותם אחת לשנה. גלאי עשן מתריעים במקרה של שריפה ומאפשרים מילוט מוקדם.
מרחיקים מהישג ידם של ילדים מתחת לגיל שלוש חפצים, מטבעות וצעצועים קטנים, הנכנסים לתוך קופסת סרט פילם של מצלמה, למניעת חנק.
מחזיקים למקרי חירום מטף כיבוי ומספרי חירום במקום נגיש (משטרה: 100, מד"א: 101, מכבי אש: 102, המכון הארצי למידע בהרעלות:04-8541900, מוקד מומחי בטרם: 03-9263111).
* באמצעות אבזר בטיחות מתאים
 
בטיחות בחדר האמבטיה
חדר האמבטיה הוא מקום נפלא לילדים ללמוד מיומנויות שונות, כמו צחצוח שיניים והברשת השיער. גם בעת הרחצה באמבט הם עשויים ללמוד ולפתח מיומנויות שונות, בצד ההנאה מהשכשוך במים והפרחת בועות סבון. אולם, חדר האמבטיה עלול להוות מקום מסוכן לילדים קטנים. הסכנות העיקריות הנשקפות לילדים הם: טביעה, כוויה, החלקה והרעלה. לכן אין לאפשר לילדים קטנים להישאר בחדר האמבטיה ללא השגחה של אדם מבוגר.
ילדים עלולים לטבוע במים שעומקם סנטימטרים ספורים, כאורכו של הטלפון הסלולארי שלכם. לכן הקפידו לרוקן ממים כל מיכל לאחר השימוש כמו אמבטיה, גיגית או דלי.
אם רכשתם אמבטיה ולה מתקן להנחת הילד או אם רכשתם בנפרד מתקן כזה, יש לזכור כי המתקן אינו מהווה תחליף בשום מצב להחזקת התינוק.
בדקו באמצעות המרפק את טמפרטורת המים באמבטיה לפני הרחצה ובמהלך רחצת הילדים. חום המים הנעים לרחצה הוא כחום הגוף – 37 מעלות צלסיוס.
השתמשו רק בתנורי חימום המתאימים לאמבטיה והרחיקו מכשירי חשמל מהישג ידם של ילדים גם כשאינם בשימוש – למניעת כוויות והתחשמלויות.
הניחו שטיחון גומי או מדבקות על קרקעית האמבטיה למניעת החלקה.
התקינו בדלתות השירותים והאמבטיה מנעול הניתן לפתיחה מבחוץ.
 
המטבח הוא האזור בו מתרחשת הפעילות הרבה ביותר בבית. אולם, המטבח עלול להוות גם את המקום המסוכן ביותר בבית, בעיקר לילדים קטנים, סקרנים, האוהבים לחקור את סביבתם . הסכנות העיקריות האורבות במטבח הן כוויות מאש ומנוזלים חמים, חנק מגז בישול והרעלה מחומרי ניקוי.
חשוב לוודא כי הקומקום החשמלי או המייחם שברשותכם הם בעלי תו תקן. בנוסף, יש להרחיק מכשירים אלה מקצה השיש – למניעת כוויות. דאגו לקנות קומקום שהחוט החשמלי שלו קצר , כדי שלא יימשך על ידי הפעוט, מה שיכול שעלול לגרום לו לכוויות קשות. מדובר בתאונה נפוצה מאוד שניתנת למניעה בקלות.
מאותה הסיבה, בזמן הבישול, השתמשו בלהבות האחוריות של הכיריים. הקפידו תמיד שידיות הסיר והמחבת יפנו פנימה.
אל תשאירו כלים חמים, סירים עם אוכל או נוזלים חמים על הרצפה, בקצה השולחן או בטווח השגתו של הילד.
אחסנו גפרורים וחפצים חדים במקום גבוה או נעול.
לשם מניעת היפגעות מדליפת גז בישול התקינו מכשיר חשמלי לגילוי גזים בעירים לשימוש ביתי.
 
בטוח בחדר הילדים
הסכנות העיקריות בחדרי ילדים הן: נפילה ממקום גבוה וחנק.
כשאתם רוכשים ריהוט לחדר הילדים הקפידו לבדוק אם הם נושאים תו תקן של מכון התקנים. וודאו שהריהוט שאתם רוכשים לא יכיל חומרים רעילים.
רהיטים מסוימים יכולים להכיל חלקים קטנים שילדים עלולים לפרק ולהכניס לפה. על מנת למנוע חנק יש לבדוק את הרהיטים תקופתית.
עדיף למקם רהיטים ליד קירות שאין בהם חלון ולסלק ריהוט לא יציב ו/או שבור.
רהיטים כבדים כגון: ספריה, שידה, מעמד טלוויזיה יש לקבע לקיר.
אל תאפשרו לילדים מתחת לגיל 6 שנים לישון בקומה העליונה במיטת קומתיים.
בנוסף, אין להשתמש בסדין חשמלי במיטת ילדים - הרטבה או משקה שיישפך עלולים להפכו למסוכן.
אין לתלות תמונות ישירות מעל מיטת התינוק.
 
מדרגות בתוך הבית
נפילות בבית הן מהפגיעות השכיחות ביותר הגורמות לפניה למיון ולאשפוז של ילדים עקב היפגעות. במידה ויש לכם מדרגות בתוך הבית התקינו שערים בעלייה למדרגות ובחלק העליון שלהן. כמו כן דאגו להתקין מעקה תקני, בעל שלבים אנכיים בלבד, וללא אלמנטים אופקיים, למניעת טיפוס ילדים עליהם. כמו כן המרווחים בין השלבים לא יאפשרו הילכדות ראש.
מעקים במרפסות וגגות
בבניית מעקים בבית: במרפסות ועל גגות, יש להימנע מתכנון שיאפשר טיפוס עליהם (סורגים אופקיים) או הילכדות הראש בין מרווחי הסורגים ומרווחי השוליים. המעקה יבנה כך שלא יהיו רכיבים, בליטות או חללים המאפשרים טיפוס, הילכדות או נפילה דרכו.
 
למידע נוסף: מוקד שירות 'בטרם' 03-9263111, בימים א' – ה' בין השעות 9:00 – 13:00        
אתר האינטרנט www.beterem.org

לדף הבית בתחום הורות וזוגיות

מאמרים וכתבות נוספים בתחום:
      

מס פקס תינוקות מידע משפטי עורך דין מסחרי עו"ד דיני משפחה עורך דין סכסוך משפחתי עורך דין דיני ירושה עורך דין משפט מנהלי עורך דין זכויות יוצרים עורך דין לשון הרע עורך דין מקרקעין הגשת עתירה מנהלית עורך דין עתירה לבג"ץ צימר צימר
אמירים צימר שחיית תינוקות