מאמרים
 וכתבות
 טיפות

איך להעביר את הזמן במרחב המוגן / קרן שמאי נרקיס

אנו נמצאים במצב מלחמה. אלה הם ימים לא פשוטים, לנו כהורים המנסים מצד אחד להתמודד בעצמנו עם חוסר הודאות האופף אותנו, ולשדר, מצד שני, בטחון ורוגע לילדינו.
אך, בואו ננסה להסתכל לרגע על חצי הכוס המלאה, וללמוד כיצד לנצל את השהייה במרחב המוגן לבילוי זמן איכות עם הילדים.
בזמן השהייה במרחב המוגן, נסו להתנתק מכל מה שקורה בחוץ, קשה ככל שזה יהיה, ובמקום לשמוע חדשות (כי הרי לא תפספסו שום דבר שלא יגידו אחרי חצי שעה שוב), תקשיבו יחד למוסיקה, קראו ספר, או שחקו עם ילדיכם, הם זקוקים לכך!
לפניכם כמה המלצות למשחקים שלא רק יכולים להעביר את הזמן במרחב המוגן (כי את אלה אני משאירה לכם לבחור לבד, ויש הרבה), אלא ניתן להפיק מהם תועלת בזמני דחק.

היער המופלא
משחק קופסא העוסק ברגשות, ומפתח מיומנויות חברתיות ודמיון. באמצעות המשחק משתפים השחקנים אחד את השני ברגשותיהם ונפתחים לקבל עצה ועזרה מחבריהם. השחקנים מפתחים ונדרשים לדמיון כאשר הם מסייעים לחבריהם למצוא פתרונות לרגשותיהם באמצעות התמונות שבידיהם. על גבי חפיסת קלפים אחת מתוארים רגשות (פחד, כעס, עצב, התרגשות, געגוע, קנאה, אהבה וכו') ועל גבי קלפי חפיסה שנייה - אפשרויות מתן עצה או עזרה. כל שחקן בתורו מספר סיפור הקשור לרגש. השחקנים האחרים מציעים לו עזרה או ממליצים לו על פעולה באמצעות קלפי "תן יד" שברשותם (למשל כוכב, טלפון, כתר, מטוס, כלב, מסיכה וכו'). העזרה יכולה להתייחס להתמודדות עם סיפור על רגש בלתי נעים, או להגברת ושימור רגש נעים. מבין הצעות המשתתפים, השחקן בוחר את ההמלצה המועדפת עליו. מנצח מי שנפטר ראשון מכל קלפי העזרה שלו, לאחר שהציע עצות מועילות לחבריו.
משחק המתאים לזמני דחק, שכן במיוחד בזמן מלחמה, תפקידנו כהורים הוא לתת לגיטימציה לביטוי רגשי, לשוחח עם הילדים, לזהות את הרגשות ולקרוא להם בשם "פחד", "עצב", "כעס" וכדומה. כאשר חשוב מאד לעשות זאת דרך משחק או באמצעות כל דרך יצירתית אחרת.

אבאלון
אבאלון הינו משחק חשיבה מבית היוצר פוקסמיינד. זהו אחד המשחקים האולימפיים ב"אשכולות חשיבה" אשר נבחר למשחק העשור בפסטיבל הבינלאומי למשחקים בקאן.
המשחק מכיל לוח משחק ייחודי ו- 28 גולות בשני צבעים (שחור ולבן בדרך כלל). מטרת המשחק היא להדוף 6 מכדורי היריב אל מחוץ ללוח המשחק. העיקרון באבלון פשוט - יחס עודף של כלים מאפשר הדיפת יריב בעל יחס כלים נמוך. מותר להזיז גולה אחת, שתיים או שלוש, אך לא יותר.
המשחק מיועד לשני משתתפים, אך ניתן לשחק גם עם 3 או 4 שחקנים על-ידי רכישת כדורים בצבעים נוספים.
גיל: מגיל 6 ומעלה
משתתפים: 2

הסיבה שבחרתי להמליץ לכם דווקא על אבאלון ולא על מונופול למשל, היא מכיוון שאבאלון היא סוג של צדף בעלת מראה מרהיב וצורה מעוגלת, שמקורה בעיקר באוקיינוסים. מבחינה אנרגטית, האבאלון מחברת אותנו למקורות של כוח בתקופות קשות, ורצוי לענוד אותה כתכשיט או לשאת אותה על הגוף בתקופות כאלה. התדר שלה מתחבר ומתדר לכל הצ'קרות, אך מתאימה ומתחברת בעיקר לצ'קרת הלב. יש באנרגיה שלה את הסימבול של בית-הגידול, המקום המגן והתומך, והיא משדרת באופן חזק וברור אנרגיה של משפחתיות ואימהיות.
בהיבט הרגשי, מחזקת האבאלון תחושה של אופטימיות ומגבירה את היכולת להיות מאושר. היא מרגיעה פחדים, בעיקר בתקופות בהן אנו חווים התמודדויות לא-קלות שמעלות בעקבותיהן פחדים שונים. היא עוזרת להרגיע פחדים שקשורים בתקשורת עם הזולת, בעיקר במצבים בהם אותו אדם נפגע בעבר מאנשים ולכן חושש להתקרב. היא אמנם מרגיעה, אך בו זמנית היא מחדירה לתוך הלב אנרגיה של שמחה ועליצות ורצון לחגוג את החיים. לכן תהיה טובה במיוחד לאנשים שבגלל חסימות רגשיות לא מעיזים לחיות והם מסתגרים בבידוד-עצמי. היא גם עוזרת ותומכת מאד במקרים בהם יש התאוששות ממשבר או טראומה.
בהיבט פיזי, מחזקת האבאלון את אנרגיית החיות הבסיסית ונותנת מרץ לעשייה.
אז שחקו, תיהנו, תחכימו ותתחזקו.

דניאל מוכן ומוגן / ד"ר גילה מצליח-ליברמן
"מוכנים למה? למלחמה?? זה מפחיד נורא" אמר דניאל בבהלה.
אמא ואבא קצת רציניים, חיבקו אותו בהמון חיבוקים,
וגם נתנו לו הרבה נשיקות אוהבות, כדי לגרש את הפחדים והחששות.
ומיד פתחו בכמה הסברים, כי כשמבינים דברים הם פחות מפחידים.

הספר "דניאל מוכן ומוגן" נכתב ע"י ד"ר גילה מצליח-ליברמן, פסיכולוגית חינוכית מומחית, בשנת 2003, כאשר היה קיים איום איראני של לוחמה כימית על ישראל.
"דניאל מוכן ומוגן" הוא ספר המתאים למצבי דחק, שכן הוא חושף את הילד הצעיר בפני אפשרויות של התמודדות פעילה, מעשית ומרגיעה במצב של טרום מלחמה.
הספר כתוב בחרוזים ומלווה באיורים צבעוניים ויכול לשמש כלי מסייע להורים ולאנשי חינוך בהתמודדות עם שאלות של ילדים.


לדף הבית בתחום הורות וזוגיות

מאמרים וכתבות נוספים בתחום:
      

תינוקות שחיית תינוקות