מאמרים
 וכתבות
 טיפות

השפעת המוסיקה בגיל הרך - מוסיקה טף

מי מאיתנו לא אוהב מוסיקה? כשאני שומעת שיר ילדות ישן, מיד עולה על שפתיי חיוך ואני מתחילה לפזם כמו ילדה קטנה ולנוע לקצב המנגינה.
הילדות שלנו, וחיינו בכלל, שזורים במוסיקה, החל מצלילים שאנו שומעים בטבע (רוח שורקת עלה נופל, יללת חתול...),
דרך שירים ומנגינות במסגרת הבית והגן, וכלה בפרסומות ובפסטיבלים למיניהם.

מחקרים מדעיים מראים כי החשיבה המוסיקלית היא השלב הגבוה ביותר ביכולת המוחית האנושית. החשיפה לעולם המוסיקלי כבר בגיל הרך, תורמת לפיתוח החשיבה המוסיקלית והיצירתיות בכלל.
המוסיקה מפתחת את האינטליגנציה הרגשית והיצירתיות שבילד, מפתחת קואורדינציה ודימוי עצמי, מחזקת את הביטחון העצמי, תורמת למשמעת עצמית, שליטה עצמית, מפתחת זיכרון, ריכוז וכושר אנליטי, דמיון וחשיבה יצירתית.
החוויה הרגשית שמעניקה המוסיקה בגיל הרך ובכלל, מובילה לרמה גבוהה של התפתחותו השכלית והרגשית של הילד, המשליכות על כל התחומים בחייו.

בשנים הראשונות להתפתחות ילדכם מומלץ להאזין יחד לסגנונות רבים ומגוונים של מוסיקה.
כדאי כמובן, לבחור להאזין בעיקר למוסיקה אותה אתם, ההורים, מעדיפים, שכן כך תהיה החוויה המשותפת מהנה יותר,
אך כדאי גם לחשוף את התינוק לסוגי מוסיקה שאתם לאו דווקא שומעים ביום-יום.
עם הזמן תוכלו להבחין איזה סוג של מוסיקה גורמת לילד שלכם למצב רוח טוב, איזו גורמת לו להיות עצוב, איזו גורמת לו לחשוב ואיזו משרה עליו מוזה (אגב, "מוזה" ביוונית היא המקור למילה מוזיקה).

עם זאת בחודשים הראשוניים לחייו של תינוקכם, חשוב שיהיה זה קולכם שלכם, ההורים, כאשר אתם רוצים לשיר או לדקלם, שכן המוסיקה הבוקעת ממערכת, ושתהיה המערכת הכי משוכללת, היא בבחינת רעש רקע לתינוק. לעומת זאת, קולכם הוא הצליל המוכר לתינוק המשרה עליו רגיעה וביטחון.

כאשר חושפים את התינוק למוסיקה יש לעשות זאת בצורה המתאימה לגילו ולשלב ההתפתחות בו הוא נמצא.
למשל, חשוב שכאשר אתם שרים לתינוק יהיה ביניכם קשר עין.
חשיבות רבה ישנה לפיתוח קשר עין עם התינוק, שכן זהו תנאי הכרחי ללימוד, הקשבה ויצירת תקשורת מוסיקלית. כך גם לתנועה, ילדים לומדים על המוסיקה מתוך תנועות גופם, לכן ישנה חשיבות גדולה לתנועה וריקוד כאשר מקשיבים למוסיקה.
כשמדובר בתינוקות התנועה יכולה לבוא לידי ביטוי ע"י ריקוד של ההורה כאשר התינוק על ידיו, או ע"י דקלומים מומחזים בסגנון "דגדוגים" של דתיה בן-דור.

על-מנת להעצים את ההנאה שלכם ושל תינוקכם, מומלץ לקחת חלק במפגשי מוסיקה קבוצתיים המיועדים לגיל הרך.
החשיבות של סדנת מוסיקה לגיל הרך, בנוסף לחשיפה למגוון רחב של שירים, דקלומים, סגנונות מוסיקה, ופעילויות המחזקות ומפתחות קשרים מוסיקליים, היא חווית המוסיקה בקבוצה, המעצימה את ההנאה של התינוק וההורה, ואת יכולת הלמידה והחיקוי של התינוק. 

חוג מוסיקה לגיל הרך בטיפות היא סדנא חווייתית המשלבת ריקוד, מגע, שירה וקצב, המפתחת את מיומנויות התקשורת של התינוק: קשר עין, קול וצליל, התנועה והמגע.
הסדנא מיועדת לגילאי שבועיים עד שנתיים, ומהווה חוויה אינטימית ומהנה בין ההורה והתינוק.
התינוקות לומדים לתת לגיטימציה לרגש ולחושים, וההורים לומדים לגרום לתינוקות להרגיש בעלי ערך כבר מהרגע הראשון.
אורך מפגש בסדנת מוסיקה לטף, הינו 45 דקות, ובמהלכו לומדים הקטנטנים מקצבים, ריכוז, מיקוד, שימוש במרחב, הכרת איברי הגוף, אינטראקציה עם הסביבה ועוד.

בכל מפגש נעשה שימוש נרחב במגוון סוגי מוסיקה, דקלום, שירה, ריקוד, ואביזרים שונים (מטפחות צבעוניות, פעמונים, רעשנים ועוד) בסביבה נעימה ומזמינה, המספקת לתינוק גירויים התורמים לפיתוח הסקרנות ויכולת החקירה.

אתם מוזמנים לחוות וליהנות לצפייה בשעות הפעילות

מבצע מיוחד ללקוחות טיפות

לדף הבית בתחום תינוקות ופעוטות

מאמרים וכתבות נוספים בתחום:
      

תינוקות שחיית תינוקות