מאמרים
 וכתבות
 טיפות

כללי הסעות ילדים - ארגון בטרם

לקראת פתיחת שנת הלימודים קורא ארגון 'בטרם' להורים לוודא שלחברת ההסעות בהם נוסע ילדם קיים רישיון הפעלה בתוקף להסעת תלמידים, ולהסביר לילדים את חשיבות כללי הבטיחות בהסעה.

ארגון 'בטרם' לבטיחות ילדים בשיתוף עם הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים יעמידו לרשות הציבור חדר הורים – מוקד מידע לחזרה בטוחה לבית הספר, שמספרו 9666 *.
מומחי המוקד יענו על שאלות בנושא:
הליכה בטוחה, המסלול הבטוח לבית הספר, משמרות זה"ב, הסעות תלמידים, הסעה ברכב המשפחתי, רכיבה על אופניים, חינוך לבטיחות ובטיחות במוסדות חינוך.

בכל שנה נפגעים תלמידים רבים ואחדים מהם אף מקפחים את חייהם בתאונות בהסעות תלמידים.
לפי רישומי הטראומה, בין השנים 2005-2002 אושפזו 75 ילדים בשל תאונות הקשורות לאוטובוס.
התרחיש השכיח לתמותה או להיפגעות קשה, הוא היפגעות בעת שהילדים עולים או יורדים מההסעה, על ידי רכב ההסעה עצמו או רכבים החולפים בסביבה.

המלצות להורים:
מוודאים שלחברת ההסעה קיים רישיון הפעלה בתוקף להסעת תלמידים ממשרד התחבורה, וכן שברישיון רכב ההסעה וברישיון נהג ההסעה מצוין שהם רשאים להסיע תלמידים.
במועצה האזורית באר-טוביה, מחלקת תחבורה המונה עשרות אוטובוסים, חלקם של המועצה, חלקם של חברות הסעה שונות, המסיעים מדי יום כ- 5000 תלמידים למוסדות החינוך בתחומי המועצה ומחוצה לה.
כל האוטובוסים בעלי רישיון רכב הסעה ומאובזרים בחגורות בטיחות,
ע"פ תקנות התעבורה סעיף 83 א'.

חשוב להסביר לילדים את חשיבות כללי הבטיחות:

בתחנות ההסעה
: הנחו את ילדכם כי העלייה לרכב ההסעה והירידה ממנו היא מהדלת הקדמית בלבד;
ודאו כי תחנות האיסוף וההורדה של הילדים מאושרות על ידי הרשות המקומית והינן בטיחותיות (מפרץ חנייה מתאים, סככת הצללה וכד');
הסבירו לילדיכם כי במקרה שדבר מה נופל להם בקרבת האוטובוס או מתחתיו, עליהם ליידע את הנהג על כך, ורק לאחר מכן להרים את החפץ, כדי למנוע מצב שבו הנהג ייסע מבלי להבחין בילד.

בחציית כביש:
ילד עד גיל 9 חייב ליווי מבוגר בעת חציית כביש.
לאחר הירידה מרכב ההסעה: יש להנחות ילדים מעל גיל 9 להמתין עד שהאוטובוס יעזוב את התחנה ורק אז לחצות בבטחה. ההנחיה באה למנוע פגיעה בילד על ידי רכב ההסעה, וכן לעזור לילד לוודא שהנהגים העוברים בסביבה יראו אותו, וששדה הראייה של הילד עצמו יהיה פתוח לוודא שהכביש פנוי.

במהלך הנסיעה
: חובה על ילדים בכל הגילאים לשבת חגורים בחגורות הבטיחות של הרכב, אין לעמוד או להסתובב באוטובוס; במידה והדבר מתאפשר, בעיקר ברכבים קטנים, מומלץ להושיב את ילדי הגן במושבי בטיחות בהתאם לגובהם ומשקלם; מומלץ לדאוג לליווי הילדים בעת הנסיעה בהסעה ובעיקר בחציית כביש (אם על ידי הרשות המקומית, ההורים או כל גורם אחר); אין להוציא ראש או ידיים מבעד לחלון; יש להימנע מהשתוללות או ביצוע פעולות אשר עלולות להסיח את דעתו של הנהג.

שתהיה שנה טובה ובטוחה

לדף הבית בתחום הורות וזוגיות

מאמרים וכתבות נוספים בתחום:
      

תינוקות שחיית תינוקות